Досліди вчених
Американська дослідниця та медик М. Орзак є однією із перших, хто виділив ознаки, характерні для патологічного використання комп'ютера, які виникають не лише при використанні Інтернету, а й при залежності від комп'ютера загалом. Серед психологічних симптомів вона виділяє: хороше самопочуття або ейфорію за комп'ютером, неможливість зупинитися, збільшення кількості часу, проведеного за комп'ютером, занедбання родинних та дружніх обов'язків, почуття порожнечі, депресії, роздратування поза комп'ютером, приховування правди від роботодавців або членів сім'ї про свою діяльність за комп'ютером, проблеми з роботою чи навчанням. Серед фізіологічних симптомів: синдром карпального каналу (тунельна поразка нервових стовбурів руки, пов'язана з тривалим перенапруженням м'язів), сухість у очах, головні болі, на зразок мігрені, болі в спині, нерегулярне харчування, пропускання прийомів їжі, занедбання особистої гігієни, розлади сну, зміна режиму сну.
Американські лікарі, що входять у групу підтримки залежних від Інтернету ‟The Internet Addiction Support Group" (IASG), розробили специфічні саме для Інтернет-залежності критерії діагностики: ріст толерантності при "мережевих подорожах" (тобто потреба проводити в Інтернеті все більше часу в Інтернет-залежного така ж, як і потреба наркомана у постійному збільшенні "дози"), погіршення настрою при неможливості знаходитися в мережі, поява емоційного підйому при входженні в Інтернет. Ознаки позбавлення Інтернету: тривога, нестримне бажання полегшити свій стан, ввійшовши в Інтернет, переважання фантазій та мрій про Інтернет, нав'язливе постукування пальцями по твердій поверхні, що імітує клавіатуру.
Психологи, котрі прагнуть відповісти на це запитання, схильні виділяти зовнішні та внутрішні причини. До зовнішніх причин вони відносять характеристики соціальної ситуації: зростання відчуженості, дистанційованості між людьми, зростання кількості розлучень, часті зміни місця проживання. У результаті чого людина часто не відчуває необхідним прийняття та підтримку, і вона прагне компенсувати цю потребу через участь у віртуальних спільнотах - форумах, чатах та інше. Також сюди ж відносять самі характеристики середовища Інтернет: анонімність, необмежена можливість у встановленні контактів, можливість безкарної антисоціальної поведінки. Тобто людина може бути в Інтернеті такою, якою їй не вдається бути в реальному житті - привабливою, веселою та дружелюбною, а також реалізувати себе в Інтернеті так, як заборонено чи соромно в реальності, - бути сексуальною або агресивною.
Окрім певних зовнішніх причин, виділено ще цілий ряд внутрішніх психологічних характеристик особистості, що спричиняють або ж пов'язані з Інтернет-залежністю. Американські вчені К. Янг та Р. Роджерс встановили зв'язок Інтернет-залежності з депресією. У дослідженні російського психолога Е. Губенко акцентується увага на труднощах міжособистісного спілкування Інтернет-залежних. Виявлено, що вони менш впевнені в собі та менш сміливі у соціальних контактах, при цьому мають високу потребу в близькому душевному спілкуванні.
Вченні виділяють такі стадії захворювання на Інтернет-залежність:
- першій стадії властивий легкий розлад. Через захоплення новою іграшкою підліток перестає займатися іншими видами діяльності. Поступово він віддаляється від родичів і друзів,залишаючи пріоритети за «всесвітньою 110 павутиною». Як правило, користувач приховує від рідних, скільки часу він проводить в Інтернеті.
- на другій стадії симптоми наростають. Якщо підлітка насильно відлучити від мережі, він переживатиме почуття, схожі на страждання наркомана, якому не дали чергову дозу. У користувача порушується увага , знижується працездатність, з’являються нав’язливі думки, безсоння.
- третій стадії властива соціальна дезадаптація.
Користувач вже не одержує задоволення від спілкування через Інтернет , але все ж таки постійно «висить» на сайтах. Стан депресії призводить до конфліктів у родині. Сильні, вольові особи ще можуть самі спробувати відмовитися, звернути свою увагу на щось інше. Слабкішим нічого не залишається, окрім як звернутися за допомогою до фахівців. У США інтернет-залежність лікують психологи і психіатри. У нас методики лікування від даної хвороби поки що на стадії розробки.
Немає коментарів:
Дописати коментар